Nie raz słyszałeś, że masz dobry głos? Zastanawiasz się w związku z tym, jak zostać lektorem radiowym lub filmowym? A może zawsze marzyłeś o tym, aby czytać książki i brać udział w nagrywaniu audiobooków? Prawdopodobnie trafiłeś na ten wpis, ponieważ któreś z powyższych twierdzeń jest prawdziwe. Jest nam miło gościć Cię na naszym blogu i zapraszamy do lektury, dzięki której dowiesz się jak zostać lektorem.

Co trzeba zrobić, żeby zostać lektorem?

Jeśli chcesz zostać lektorem, czeka Cię sporo pracy… Nie zniechęcaj się jednak, ponieważ w zawodzie tym może pracować prawie każdy! Faktem jest, że duża część tzw. czytaczy to absolwenci szkół teatralnych i filmowych, jednak dyplom nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia zawodu lektora.

Gdy nabierzesz nieco doświadczenia, zachęcamy do udostępnienia próbek swoich nagrań lektorskich w bankach głosów. Prowadzi je wiele firm zajmujących się nagraniami, w tym także i nasza. Udostępniając swoje próbki w takich bankach, masz większe szanse na to, że skontaktuje się z Tobą potencjalny zleceniodawca, który otworzy Ci drzwi do kariery.

Jakie cechy ma dobry lektor?

Niezależnie od tego, czy chcesz zostać lektorem do filmów, reklam, czy audiobooków, miły głos to nie wszystko. Jak w każdym zawodzie, są tu potrzebne odpowiednie predyspozycje. Oto, czym powinien wyróżniać się dobry lektor:

 • nienaganną dykcją,
 • czystą wymową (seplenienie, jąkanie i tym podobne problemy niestety Cię dyskwalifikują),
 • brakiem zagranicznego akcentu i naleciałości regionalnych,
 • interpretacją tekstu,
 • talentem aktorskim,
 • sumiennością,
 • spostrzegawczością.

Aby zostać lektorem radiowym lub filmowym warto pracować nad swoim głosem i rozwijać umiejętności. W tej pracy liczą się:

 • barwa,
 • intonacja,
 • akcent,
 • dynamika.

To dzięki nim najlepsi potrafią nagrać przykuwającą uwagę reklamę radiową, ale także stać się niemalże niezauważalnymi towarzyszami podczas filmu.

Różne ścieżki kariery

Wiesz już, jak zostać lektorem, ale być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele dróg jest przed Tobą. Ścieżki dialogowe do filmów, reklamy w TV i radio, audiobooki, prezentacje, audioprzewodniki, różnego rodzaju zapowiedzi, komunikaty w środkach komunikacji publicznej… Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego osoby myślące zawodowo o lektorstwie, często już na samym początku wybierają określoną specjalizację. Dzięki temu mogą rozwijać się w danym kierunku i być jeszcze lepsi w tym, co robią. Zachęcamy także, abyś i Ty zdecydował, która ścieżka rozwoju jest dla Ciebie.

Na głosach znamy się jak nikt

Jeśli chcesz zostać lektorem radiowym lub filmowym, zachęcamy do skorzystania z naszego banku głosów. A może właśnie szukasz odpowiedniego lektora do swojego projektu? Chętnie pomożemy! Na dźwięku i tematach związanych z jego realizacją znamy się jak nikt! Poznaj naszą ofertę i bloga, np. czytając artykuł pt. Explainer video – co to jest?

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!