Gdy czytasz książkę na głos, wiele osób Cię chwali? Zastanawiasz się jak zostać lektorem audiobooków? Jesteś w doskonałym miejscu! Przejdź do lektury i przekonaj się, że dobrze brzmiącym głosem można zarabiać. Z naszego bloga dowiesz się nie tylko, jak zostać lektorem audiobooków, ale również kim on jest i jakie cechy powinien posiadać.

Kim jest lektor audiobooków?

Obecnie książki dostępne są nie tylko wersji papierowej, ale i na innych nośnikach. Dzięki temu, że audiobooki zyskują coraz większą popularność. Słuchanie dzieła w drodze do pracy czy szkoły jest niezwykle wygodne. I właśnie dlatego jest coraz większe zapotrzebowanie na osoby, które zawodowo czytają książki. I tym właśnie zajmuje się lektor audiobooków, który w odpowiedni sposób przedstawia słuchaczom lekturę w wersji dźwiękowej.

Jak zostać lektorem audiobooków?

Nie trzeba ukończyć szkoły teatralnej lub filmowej, by zostać lektorem audiobooków. Jest to jednak niezwykle pomocne. W takich placówkach duży nacisk kładziony jest na dykcję, czyli sposób poprawnego wypowiadania wyrazów. Dzięki niej możliwe jest wyraźne i zrozumiałe mówienie, a o to właśnie chodzi w pracy tzn. czytacza. Nie poddawaj się, jednak jeśli nie ukończyłeś szkoły specjalistycznej! Dyplom nie jest konieczny. Możesz samodzielnie pracować nad wymową i osiągać sukcesy.

Jak zostać lektorem audiobooków? Wybierz odpowiedni bank głosów i prześlij nagranie z próbką Twoich umiejętności. To proste, wystarczy się tylko odważyć! Wyślij swoją próbkę głosu i jeśli okaże się dostatecznie dobra, wybrana firma odezwie się do Ciebie. Dzięki nam Twoja kariera zacznie się szybciej, niż myślisz.

Co wyróżnia dobrego lektora audiobooków?

Lektor audiobooków ma ważne zadanie do zrealizowania. Ma przedstawić historię, w taki sposób, by odbiorca chciał jej wysłuchać. Musi być ciekawa i wpływać na emocje. Zatem samo posiadanie miłego głosu nie wystarczy. Chcąc tworzyć dźwiękowe wersje książek, należy zwracać uwagę na:

  • akcent,
  • tempo mówienia,
  • intonację,
  • barwę, wysokość i natężenie głosu.

Dodatkowo dobrego lektora audiobooków cechuje:

  • dobra dykcja,
  • talent aktorski,
  • kreatywność,
  • umiejętność przekazywania emocji w głosie,
  • wyczucie i sprawna interpretacja czytanego tekstu,
  • czysta wymowa.

Nagrania lektorskie mają jeszcze jedną trudność. Niektóre książki są czytane przez wielu lektorów. Występuje wtedy podział na role. W takim przypadku cenną cechą jest umiejętność pracy w zespole. Głosy muszą odpowiednio uzupełniać się i współgrać, a to nie zawsze jest takie proste.

Wiele audiobooków jest jednak czytanych przez jednego lektora i również to wiąże się z wieloma wyzwaniami. Niektóre książki, zwłaszcza te dla dzieci, wymagają zmiany głosu w dialogach. To trudna sztuka, której da się nauczyć poprzez liczne treningi.

Kariera lektora w Studio XVOICE

Wiesz już, jak zostać lektorem audiobooków, teraz możesz zdecydować, czy jest to odpowiednia ścieżka kariery dla Ciebie. Jeśli nie, masz wiele innych możliwości, w których wykorzystasz niepowtarzalne możliwości głosowe. Ścieżki dialogowe do filmów i seriali, reklama radiowa i telewizyjna, audioprzewodniki, prezentacje – to tylko przykładowe działania, które możesz zrealizować wybierając Studio XVOICE.

Zgłoś się do nas wtedy, gdy sam poszukujesz lektora do Twojego projektu. Mamy wiele profesjonalnych głosów (polskich i zagranicznych), a na dźwiękach znamy się jak nikt inny! Zapoznaj się z całą naszą ofertą!

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!