Każdego dnia z wielu stron docierają do nas różnorodne dźwięki – hałas samochodów zza okna, gwar dobiegający z placu zabaw, dzwonek telefonu… Przez nadmiar dźwięków czasem trudno się skupić na pracy lub nauce, dlatego pomocne mogą być panele wygłuszające ściany, stosowane w profesjonalnych studiach dźwiękowych. Jak są zbudowane i do czego służą panele akustyczne?

Budowa paneli akustycznych

Budowa paneli akustycznych może się nieco różnić w zależności od ich rodzaju. Absorbery pochłaniające dźwięk zwykle składają się z pianki akustycznej lub wełny. Rozpraszające fale dźwiękowe dyfuzory zbudowane są najczęściej z drewnianej płyty. Z kolei hybrydowe panele akustyczne (odpowiedzialne za poprawę akustyki w pomieszczeniach oraz za wyciszenie i tłumienie dźwięków) składają się z obu tych warstw. Dzięki temu z jednej strony absorbują fale dźwiękowe, a z drugiej je rozpraszają.

Gdzie stosuje się panele akustyczne?

Panele wygłuszające ściany można na stałe zamontować na ścianach i suficie. Są też panele mobilne, które można przesuwać w dowolne miejsce. Do czego służą panele akustyczne? Tak naprawdę mają wiele zastosowań. Zwykle korzystają z nich studia dźwiękowe i nagraniowe oraz agencje muzyczne. Coraz częściej pojawiają się w instytucjach kultury i nauki, np. teatrach, kinach, salach koncertowych, wykładowych, laboratoriach i bibliotekach. Stosuje się je również w miejscach pracy – zarówno w tzw. open space’ach, jak i w gabinetach czy salach konferencyjnych, by zniwelować hałas i nieprzyjemne dźwięki, które mogą obniżyć koncentrację. Panele wygłuszające ściany przydają się także w kawiarniach i restauracjach – zwiększają dyskrecję prowadzonych przez gości rozmów. Coraz częściej sięgają po nie mieszkańcy bloków, by wyciszyć sypialnię czy pokój dziecka i zapewnić sobie spokojny sen, czy miejsce do pracy, bez względu na porę dnia czy nocy. Panele akustyczne są również znakomitym rozwiązaniem dla melomanów, którzy chcą czerpać większą przyjemność z słuchania muzyki czy oglądania filmów w domowym zaciszu.

Popularne typy paneli do adaptacji akustycznej

  • Absorbery akustyczne – to panele pochłaniające. Pomagają zredukować pogłos i echo, wyciszają pomieszczenie i poprawiają czystość dźwięków. Najczęściej stosowane odsłuchiwania i nagrywania muzyki.
  • Dyfuzory akustyczne – to panele rozpraszające. Zwiększają przestrzenność dźwięku i jego jakość.
  • Panele hybrydowe – to wspomniane już panele łączące funkcję dyfuzora i absorbera. Zapewniają optymalny efekt akustyczny. Zwykle stosowane są w specjalistycznych studiach dźwiękowych.
  • Panele mobilne – ich zaletą jest brak konieczność montowania na ścianie. Można je ze sobą przewozić, by wykorzystać je np. na scenach, w salach konferencyjnych czy nagraniowych.
  • Pułapki basowe, tzw. bass trapy – mają znakomite właściwości wygłuszające. Pomagają rozproszyć fale dźwiękowe, zwiększają jakość dźwięku i zredukują nieprzyjemny efekt dudnienia.

Zalety stosowania paneli akustycznych

  • Poprawa jakości dźwięku – to główna zaleta paneli akustycznych. W zależności od rodzaju redukują pogłos i echo, rozpraszają lub pochłaniają hałas oraz zwiększają czystość dźwięków.
  • Zamontowane w miejscach pracy lub w domu zmniejszają zmęczenie, poprawiają koncentrację i ułatwiają wyciszenie się organizmu, np. przed snem.
  • Wszechstronność zastosowań – panele akustyczne mają wiele zastosowań – służą zarówno do profesjonalnych odsłuchów i nagrań (np. materiałów tj. reklama dźwiękowa czy reklama radiowa), jak i do poprawienia komfortu w pracy lub w domu.
  • Dopasowanie do aranżacji wnętrz – na rynku są panele akustyczne o wielu kolorach i wzorach, które z łatwością można dostosować do wystroju pomieszczeń.

Panele wygłuszające ściany to rozwiązania stosowane nie tylko w profesjonalnych studiach muzycznych, ale także w placówkach kulturalno-oświatowych, biurach, kinach, kawiarniach, restauracjach, a coraz częściej również w prywatnych domach. Budowa paneli akustycznych może się różnić (w zależności od ich typu), jednak ich głównym celem jest poprawa jakości dźwięków w pomieszczeniu. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego studia dźwiękowego, skorzystaj z XVOICE! Oferujemy również bank głosów, dzięki któremu znajdziesz idealnego lektora na potrzeby swojego nagrania.

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!