Ledwo słyszalne dialogi w filmie lub nagraniu mogą zabić przyjemność z jego oglądania! To częsty błąd, szczególnie u początkujących twórców. O czym pamiętać nagrywając dźwięk, aby się przed nim ustrzec? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w przygotowanym przez nas blogu. Na podstawie o naszego doświadczenia zebraliśmy 13 porad, które mogą Ci pomóc podczas nagrywania dźwięku do Twojego video.

Nagrywanie dźwięku – o czym pamiętać?

Poniżej przedstawiamy przygotowaną przez nas subiektywną listę rzeczy, o których powinieneś pamiętać, nagrywając dźwięk. Stosując się do naszych porad znacznie łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces i zaistnieć w branży lub jako YouTuber. Zapamiętaj, jakich błędów nie popełniać i nagrywaj jak profesjonalista!

1. Pamiętaj, że dźwięk jest najważniejszy!

Dobry, wyraźny dźwięk jest świadectwem Twojego profesjonalizmu. Ile razy poczułeś zniechęcenie, oglądając jakieś video, w którym nie mogłeś zrozumieć poszczególnych słów? Jeśli nie chcesz zafundować tego samego swoim odbiorcom, nie traktuj dźwięku po macoszemu, nawet jeżeli dopiero zaczynasz.

2. Jakość urządzenia nagrywającego ma znaczenie

Wielu początkujących uznaje, że pierwszy z brzegu mikrofon wystarczy, aby nagrać dźwięk do swojego filmu. Nic bardziej mylnego. To, czym nagrywasz ma znaczenie – warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Pamiętaj także, że mikrofon z najwyższej półki nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, o ile nie jest on dopasowany do Twoich potrzeb.

3. Pozycja i ustawienie mikrofonu też są istotne

Zdarzyło Ci się, że pomimo stosowania wysokiej jakości sprzętu, dźwięk brzmiał nie tak, jak powinien? Być może zawinił źle ustawiony mikrofon. Zawsze powinien on być skierowany w stronę źródła dźwięku – ust lektora, pudła rezonansowego gitary itd. Pamiętaj o tym, w szczególności, kiedy nagrywasz osobę w ruchu – mikrofon także powinien się przemieszczać.

4. Odpowiednia liczba mikrofonów

Może się zdarzyć, że jeden mikrofon to zbyt mało. W takim wypadku głos jednej osoby może być doskonale słyszalny, podczas gdy drugi dochodzi jakby z oddali i jest trudny do zrozumienia. Warto zadbać o to, by podczas nagrania mieć do dyspozycji odpowiednią ilość sprzętu.

5. Nie zapomnij o odsłuchu

Błąd często popełniany przez początkujących, czyli zapominanie o odsłuchu. Sprawdzając nagranie, podczas jego rejestracji, możesz łatwo przekonać się, czy wszystko jest w porządku. Zyskujesz też szansę, aby móc coś poprawić, zanim zostaniesz z niewyraźnym nagraniem.

6. Dynamika nagrania – czyli problem ze zmiennym poziomem głośności

Nie da się zaprzeczyć, że dynamika w nagraniu powinna być. Dzięki temu nie będzie ono monotonne. Nie można jednak także przesadzać w drugą stronę. Wyrównanie poziomów głośności w postprodukcji może zająć sporo czasu, dlatego warto znaleźć złoty środek.

7. Zbyt głośne nagranie – wysoki poziom głośności

Jak już wspomnieliśmy, nie wolno przesadzać. Twój słuchacz chce poznać słowa, a nie wysłuchiwać, jak ktoś wciąga powietrze nosem. Ustawiając poziom głośności zbyt wysoko także możesz zniechęcić ludzi do zapoznania się z Twoim materiałem.

8. Zbyt ciche nagranie – niski poziom głośności

Przeciwieństwo poprzedniego problemu. Zbyt nisko ustawiony poziom głośności sprawi, że słowa będą trudne do usłyszenia oraz zrozumienia. To także nie zachęca, aby zapoznać się z przygotowanym przez Ciebie materiałem.

9. Eliminuj szumy

Szumy i trzaski brzmią bardzo niedbale i nieprofesjonalnie. Aby nie zajmować się eliminacją szumów w postprodukcji, warto zadbać o poziomy głośności podczas nagrywania.

10. Odizoluj się od otoczenia

Nie powinieneś mieć w swoim nagraniu niepotrzebnych dźwięków, takich jak kroki na korytarzu, czy szuranie krzesła. Staraj się odizolować od otoczenia – zamknij okna i drzwi, ogłoś ciszę na planie, unikaj szeleszczących ubrań itd.

11. Postprodukcja nie uratuje niskiej jakości nagrania

Nie ufaj zbytnio postprodukcji. Czasem nawet najlepszy program może nie dać rady naprawić beznadziejnego nagrania. To dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na szczegóły już w trakcie nagrywania.

12. Nadmierna obróbka dźwięku jest niewskazana

Nie warto przesadzać z obróbką dźwięku w różnych programach. Napraw niedociągnięcia, ale nie nadużywaj dostępnych efektów, bo możesz osiągnąć efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego.

13. Rób kopie bezpieczeństwa!

Utrata całego materiału to nie tylko niepotrzebne nerwy, ale i dodatkowe koszty. Dlatego pamiętaj o tym, aby zawsze robić kopie zapasowe przygotowanych plików dźwiękowych.

Wybieraj profesjonalistów!

Wiesz już, o czym należy pamiętać, nagrywając dźwięk. Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości, zgłoś się do profesjonalistów! W naszym studiu zrealizowaliśmy już wiele projektów dla klientów. Możemy pochwalić się na przykład:

Jeśli chcesz zlecić realizację dźwięku najlepszym, zwróć się do nas!

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!