Reklamy są wszędzie wokół nas – w radiu, telewizji, Internecie. Skupmy się na tych pierwszych. Jak powstaje dobry spot radiowy – scenariusz, który zaciekawi odbiorców i skłoni ich do zakupu? Przecież tworząc scenariusz reklamy radiowej dla dowolnego produktu mamy do dyspozycji tylko dźwięk… Tylko? A może aż? Dowiedz się, jak powinno się pisać scenariusze spotów radiowych.

Spot radiowy – co to właściwie jest?

Spot radiowy to najprościej mówiąc reklama. Pomimo tego, że rządzi się ona odmiennymi prawami, niż ta puszczana w telewizji istnieją pomiędzy nimi pewne podobieństwa. Na przykład są one zbliżone długością, która zazwyczaj nie przekracza 30 sekund.
Cała kampania reklamowa powinna trwać około dwóch tygodni, a spoty radiowe w trakcie jej trwania należy emitować od 4 do 6 razy dziennie.

Spot radiowy – tekst, muzyka i co jeszcze?

Jakie elementy powinna zawierać reklama, której będziemy tylko słuchać? Oto składniki, które tworzą spot radiowy – tekst, nagranie lektorskie, efekty dźwiękowe oraz muzyka. W dobrym scenariuszu powinno znaleźć się miejsce dla wszystkich trzech. Może się jednak okazać, że ich połączenie wcale nie jest takie proste – mamy bardzo mało czasu, aby zainteresować klienta, przedstawić mu produkt i nakłonić go do zakupu. Przykładowo: 10-sekundowy spot może zawierać około 25 słów, z kolei taki 60-sekundowy około 120.
Zastanawiasz się jak napisać scenariusz reklamy radiowej dla jakiegoś produktu? Podobnie jak dzieła literackie powinna ona mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Zadaniem pierwszego jest przyciągnięcie uwagi klienta, drugie pozwala opisać zalety produktu, a w zakończeniu musimy przekonać słuchacza do zakupu. Chcesz wiedzieć jak napisać spot radiowy? Czytaj dalej!

Ciekawy spot radiowy – scenariusz musi być kreatywny!

Jeśli chcesz napisać dobry scenariusz spotu radiowego, nie podążaj utartymi szlakami, użyj wyobraźni i pokaż swoją kreatywność. Chcesz zaciekawić odbiorcę, a to niełatwe zadanie. Dlatego odpuść sztampowe rozwiązania!
Pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej – skup się na celu, jaki chcesz osiągnąć, używaj prostych i zrozumiałych słów. Masz tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, nie udziwniaj na siłę.
Dobrze przemyśl charakter Twojego spotu radiowego – tekst powinien podkreślać zalety produktu, pokazywać czym się wyróżnia; ważne jest też miejsce akcji reklamy oraz jej oprawa dźwiękowa.
Pamiętaj, że możesz oddziaływać tylko na zmysł słuchu. Odpowiedni lektor, dobrze dobrana muzyka i efekty dźwiękowe powinny przyciągnąć uwagę słuchaczy.

Jak napisać dobry spot radiowy?

Faktem jest, że napisanie dobrego spotu radiowego nie jest łatwe. Scenariusz musi być prosty i zrozumiały dla odbiorcy, powinien jednak pozostawać wiarygodny, sugestywny, obrazowy i czytelny. Cały spot powinien zaś tworzyć spójną kompozycję, łatwą do zapamiętania. Pisząc scenariusz spotu radiowego opowiadaj historię, tak jakbyś właśnie rozmawiał ze swoimi przyjaciółmi.
A jeśli chcesz profesjonalnie zrealizować reklamę zgłoś się do nas! Nagrywamy nietuzinkowe spoty radiowe, które wpadają w ucho i zapadają w pamięć!

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!