Lektor profesjonalny a amator – jaka jest między nimi różnica? Coraz więcej osób przekonanych o swoim dobrym wokalu, chciałaby podkładać głos do filmów, reklam czy bajek. Jednak czy sam „fajny głos” wystarczy, by zaistnieć w branży? Podpowiadamy, jak odróżnić amatora od profesjonalnego lektora.

Jak wygląda zawód lektora?

Lektor profesjonalny podkłada swój głos pod różnego rodzaju nagrania dźwiękowe jak seriale, filmy, reklamy, spoty telewizyjne, dubbingi, audiobooki czy prezentacje. Nagrania lektorskie odbywają się w profesjonalnym studiu lektorskim. Wiele osób myśli, że zawód lektora to lekka, łatwa i przyjemna praca. Owszem, jeśli jest jeszcze pasją. Jest to bowiem zajęcie czasochłonne, wymagające ogromnego skupienia i doskonałej dyspozycji psychofizycznej. Niejednokrotnie lektor musi czytać te same kwestie wiele razy, gdyż zdarzają się pomyłki lub nieoczekiwane zmiany planów.

Jakie cechy powinien mieć lektor?

Osoby chcące użyczyć swojego głosu powinny w pierwszej kolejności zgłosić się ze swoimi nagraniami do banku głosów. Jednak nie zawsze wszystkie osoby z „fajnym głosem” mogą zostać profesjonalnymi lektorami. Tak naprawdę dobrych głosów jest wiele, trzeba wykazać się jeszcze czymś więcej. Jakie są cechy dobrego lektora i co go wyróżnia?

  • nienaganna dykcja, doskonała intonacja oraz czysta, miła dla ucha barwa głosu;
  • przeszkolenie w zakresie emisji głosu i umiejętność wykorzystywania modulacji głosu;
  • umiejętność interpretacji czytanego tekstu. Zdolność do nadania jej tonu, emocji czy dynamiki zrozumiałej dla innych odbiorców. Umiejętność zmieniania najbardziej banalnych opowieści w ożywiające nietuzinkowe treści;
  • umiejętność przyciągania odbiorcy swoimi głosem (szczególnie w tekstach marketingowych);
  • cechy osobowości jak kreatywność, wytrwałość i wyczucie;
  • doświadczenie w podkładaniu głosu.

Ponadto, profesjonalni lektorzy, szczególnie lektorzy do filmów, często są po szkole teatralnej, muzycznej lub filmowej. Oczywiście nie jest to regułą i nie zawsze trzeba mieć specjalne wykształcenie, by zostać dobrym lektorem. Warto jednak wziąć udział w kursach z emisji głosu (by popracować nad dykcją, intonacją itp.) lub warsztatach teatralnych, by przekonać się, czy poza głosem, jest się w stanie wyróżnić czymś dodatkowym. Niestety amatorom często brakuje dodatkowych wymienionych wyżej cech.

Nie da się ukryć, że głównym narzędziem pracy lektora jest jego głos. Ale to nie wszystko. Profesjonalny lektor musi wyróżnić się również nienaganną dykcją, odpowiednią intonacją, umiejętnością interpretacji tekstów czy kreatywnością i wytrwałością, która szczególnie przyda się w stawianiu kolejnych kroków w karierze lektora.

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!