To dzięki niej dobrze słyszymy dialogi w ulubionym filmie. Mało kto jednak wie, że to właśnie jej zasługa. Tą cichą bohaterką jest postprodukcja dźwięku – co to jest, dlaczego jest tak ważna i na czym właściwie polega, dowiesz się z tego wpisu blogowego. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze przygotowanego przez nas tekstu zdobędziesz nową wiedzę lub pogłębisz tę, którą już posiadasz.

Postprodukcja dźwięku – co to jest?

Najogólniej mówiąc, postprodukcja jest ostatnim etapem prac nad realizacją dowolnego utworu audiowizualnego. Nazywana bywa także masteringiem. Postprodukcja dźwięku w reklamie to także miks, dopasowanie poziomów głośności wszystkich składowych elementów takich jak: nagranie lektorskie, muzyka czy efekty. Dotyczy ona zarówno pełnometrażowych filmów kinowych, jak i kilkudziesięciosekundowych reklam telewizyjnych. W przeciwieństwie do produkcji obrazu, która jest chronologiczna, mastering wcale nie musi mieć takiego charakteru. Co więcej, montaż obrazu może mieć miejsce w zupełnie innym miejscu i czasie niż obróbka muzyki oraz dźwięku. Postprodukcją zajmują się realizatorzy dźwięku – im większe mają umiejętności i doświadczenie, tym lepszy będzie efekt. To oni dbają o to, aby obraz idealnie zgrywał się z dźwiękiem, a całość wyglądała i brzmiała naturalnie.

Na czym polega postprodukcja dźwięku

Kiedy wiesz już, co to jest postprodukcja dźwięku, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu od strony technicznej. W swojej codziennej pracy realizatorzy dźwięku muszą wykorzystywać ogromną wiedzę oraz umiejętności. Dzięki temu ścieżka dźwiękowa dowolnego obrazu jest klarowna i dobrze słyszalna. Do zadań realizatorów należy między innymi dbanie o:

  • zapewnienie właściwych parametrów technicznych ścieżek dźwiękowych;
  • postsynchron efektów dźwiękowych;
  • wysoką estetykę odbioru audio.

W procesie postprodukcji dźwięku często wykorzystuje się nagrania, które zostały pozyskane w trakcie pracy na planie filmowym. Jeśli jest to niemożliwe, dźwięki dogrywa się w studiu na podsynchronach. Techniki stosowane w masteringu to: korekcja graficzna dźwięku, kompresja, normalizacja.

To dzięki pracy realizatorów dźwięku możesz: wyraźnie usłyszeć dialogi w ulubionym serialu, zaśpiewać razem z panią z reklamy lub lepiej wczuć się w nastrój horroru, gdy w przejmującej ciszy razem z bohaterem usłyszysz nagle skrzypienie podłogi na strychu.

Profesjonalna postprodukcja dźwięku w XVOICE

Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać, jak ważna jest praca realizatorów dźwięku oraz rola postprodukcji dźwięku. Jeśli szukasz doświadczonego studia, które zajmie się masteringiem dla Ciebie, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Kompleksowo zajmujemy się produkcją oraz postprodukcją dźwięku, każdorazowo dbając o zapewnienie jak najwyższego standardu oraz zadowolenie klienta. Doskonale wiemy, co to jest postprodukcja dźwięku i jak zrobić ją dobrze – zachęcamy do składania zapytań.

Realizujemy także między innymi:

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!