Wybór dobrego lektora to pewne wyzwanie. W końcu od tej decyzji w dużej mierze zależy jakość całego nagrania. Czym się kierować podczas wyboru i na co zwrócić szczególną uwagę, tak by potem móc cieszyć się z profesjonalnej i miłej dla ucha realizacji dźwiękowej? Poniżej znajduje się kilka praktycznych porad.

Charakter nagrania lektorskiego

W pierwszym kroku, zanim wybierzemy konkretnego lektora, musimy określić, jaki jest cel planowanej realizacji dźwiękowej. Zabawny jingiel radiowy, prezentacja multimedialna na szkolenie firmowe czy udźwiękowienie do branżowej reklamy, każdy z tych projektów ma swoją specyfikę, co z kolei rzutuje na wybór lektora, zwłaszcza pod względem barwy, tembru czy dynamiki głosu.

Skontaktuj się z nami!

Lektor z doświadczeniem

Im bardziej doświadczony lektor, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że z góry powinniśmy odrzucać tych początkujących, ponieważ nie brakuje wśród nich utalentowanych osób z dużym potencjałem. Jeśli jednak zależy nam na czasie, a także na sprawdzonych i profesjonalnych rozwiązaniach, warto wybrać lektora z doświadczeniem, takiego, który ma na swoim koncie liczne, i najlepiej różnorodne, realizacje dźwiękowe. Warto zrobić to za pośrednictwem sprawdzonego studia dźwiękowego, na przykład xvoice.pl. W tutejszym banku głosów pracują wyłącznie profesjonalni lektorzy, których głosy są wybierane spośród setek próbek nagrań regularnie przesyłanych do studia (średnio ze 100 nagrań przechodzi zaledwie kilka). Są wśród nich zarówno aktorzy, jak i lektorzy z bogatym stażem, którzy posiadają ciekawą i zapadającą w pamięć barwę głosu.

Dotychczasowe realizacje: portfolio

Przed ostatecznym wyborem dobrze jest zapoznać się z portfolio rozpatrywanych lektorów. Ich dotychczasowe realizacje dźwiękowe z pewnością dadzą nam lepszy obraz tego, w jaki sposób pracują, co ich wyróżnia czy w jakiego rodzaju zleceniach się specjalizują.

Pasja i zaangażowanie

Ten akapit jest kontynuacją poprzedniego, ponieważ odsłuchiwanie zrealizowanych nagrań lektorskich to nie tylko szansa na poznanie barwy czy temperamentu, którym wyróżnia się głos danego lektora. To także dobra okazja do oceny pasji i zaangażowania, jakie lektor wkłada w swoją pracę. Sposób i styl realizacji nagrań, informacje o sobie czy opinie klientów: wszystko to niezwykle wartościowe źródła, które pomagają podjąć decyzję.

Współpraca ze studiem dźwiękowym

Jeśli zależy nam na pewności i terminowej realizacji nagrania lektorskiego dobrym pomysłem jest współpraca ze studiem dźwiękowym, które posiada rozbudowany bank głosów, w tym zarówno polskich, jak i zagranicznych. W takich miejscach można łatwo trafić na dobrych, wiarygodnych i polecanych lektorów. Poszukiwania na własną rękę, w tym współpraca z lektorami będącymi tzw. wolnymi strzelcami, to również jakieś rozwiązanie, z tym, że bardziej ryzykowne.

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!