Marzysz o swoim własnym domowym studiu nagrań? Podpowiadamy, jak je zrobić. Pamiętaj, że cenną cegiełką do sukcesu, oprócz izolacji dźwięku, będzie adaptacja akustyczna pokoju. Sprawdź, jak wygłuszyć pokój do nagrywania oraz co przyda Ci się do polepszenia jego akustyki.

Wybór odpowiedniego miejsca

Punktem wyjścia jest wybór odpowiedniego miejsca w domu na adaptację studia nagrań. Tutaj sporo zależy od możliwości układu pomieszczeń. Wybierz najcichsze miejsce w Twoim domu. Niech będzie to pomieszczenie, w którym jest największy stopień izolacji, np. pokój położony z dala od ruchliwej ulicy, z której dobiegają dźwięki samochodów, karetek, tramwajów, gwaru z placu zabaw i inne, które mogłyby wpłynąć na gorszą jakość nagrań.

Elementy izolacji akustycznej

Adaptacja akustyczna pokoju w domowym studiu nagrań bywa nie lada wyzwaniem, jednak możesz wykorzystać odpowiednie ustroje akustyczne, które zwiększą jakość akustyki w pomieszczeniu. Różnią się one od siebie budową i – w zależności od rodzaju – mogą pochłaniać, rozpraszać albo jednocześnie pochłaniać i rozpraszać dźwięki. Wyróżnia się: pułapki bass trap, panele akustyczne i dyfuzory akustyczne.

Sprawdź, jak wygłuszyć pokój do nagrywania

  • Pułapki bass trap są istotną częścią do adaptacji akustycznej pomieszczeń. Specjalizują się w pochłanianiu niskich częstotliwości i są niezbędne do stworzenia właściwej adaptacji akustycznej pokoju. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny na swoje mini studio, wystarczy, że zaopatrzysz się wyłącznie w pułapki bass trap. Zakłada się je głównie w narożnikach domowego studia nagrań, a także za linią głośników.
  • Panele akustyczne pochłaniające średnie i wysokie częstotliwości. Przydadzą się szczególnie do wyciszenia i oczyszczenia dźwięków z pogłosów oraz niepotrzebnego hałasu. Zbudowane są ze specjalnej wysokiej jakości wełny i montuje się je głównie na ścianach i suficie.
  • Dyfuzory akustyczne są przydatne do rozpraszania różnych częstotliwości. Pomagają w uzyskaniu czystego i naturalnego dźwięku.

Izolacja akustyczna

Domowe mini studio nagrań to miejsce narażone na wiele różnych dźwięków z otoczenia. W mieszkaniu trzeba się nastawić na odgłosy gotowania z kuchni, sprzątający odkurzacz czy wirującą pralkę. Ideałem byłaby budowa studia nagrań stworzona na zasadzie tzw. pomieszczenia w pomieszczeniu, ale mówiąc szczerze, w warunkach domowych jest to niemal nierealne do wykonania. Na szczęście, oprócz wspomnianych ustrojów akustycznych, możesz wykorzystać kilka łatwych trików, które znacznie poprawią izolację akustyczną i polepszą jakość brzmień i nagrań. O czym warto pamiętać?

  1. Wyłącz wszystkie urządzenia, które mogą zakłócać nagranie (pralka, zmywarka, robot sprzątający, telewizor, telefon itp.).
  2. Zamknij wszelkie drzwi i okna w domu lub mieszkaniu.
  3. Nagrywaj o tzw. cichej porze i tylko wtedy, kiedy jesteś w domu sam i nie spodziewasz się wizyty gości, kuriera, listonosza itp.
  4. Zniweluj ryzyko powstawania drgań podczas nagrywania, np. jeśli jesteś lektorem i korzystasz ze statywu, zabezpiecz go od podłoża, np. za pomocą miękkiej podkładki.
  5. Umieść mikrofon jak najdalej od potencjalnego hałasu, a także od komputera (jego szum może zakłócić jakość nagrania).

System nagraniowy

Adaptacja akustyczna pokoju to również konieczność inwestycji w system nagraniowy. Z pewnością przyda się komputer, do którego podłączysz niezbędny sprzęt. Koniecznie będzie także odpowiednie oprogramowanie do obróbki dźwięku. Pomocny będzie także tzw. interfejs audio, czyli karta dźwiękowa do rejestracji dźwięku i pracy z nagraniem. Jakiekolwiek nagranie nie obejdzie się również bez mikrofonu i klawiatury sterującej, która znacznie ułatwi pracę nad dźwiękiem (jeśli poza głosem, zamierzasz go tworzyć).

Stworzenie własnego domowego studia nagrań i adaptacja akustyczna pokoju nie jest już tak nieosiągalne, jak kiedyś. Wykorzystaj przydatne wskazówki i zbuduj własne mini studio w domowym zaciszu. A jeśli chciałbyś skorzystać z profesjonalnego studia dźwiękowego, skorzystaj z oferty XVOICE. W naszej ofercie znajduje się profesjonalny bank głosów, a także reklama radiowa i reklama dźwiękowa, z którymi możesz skutecznie wypromować niejedną markę.

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!