Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda praca lektora radiowego? Wydaje Ci się, że to idealna ścieżka kariery, którą chcesz podążyć? A może po prostu często słyszysz, że masz fajny głos i szukasz wskazówek, jak to wykorzystać? Niezależnie od tego, co Tobą kieruje, zachęcamy do lektury. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko, jak wygląda praca jako lektor radiowy, ale także znajdziesz kilka cennych rad dla początkujących i sprawdzisz, czy aby na pewno nadajesz się do tej roli.

Jak zostać lektorem radiowym – kilka rad dla początkujących

Fascynują Cię jingle radiowe? A może uwielbiasz słuchać czytanych przez prezentera wiadomości? Chcesz na własnej skórze przekonać się na czym polega praca lektora radiowego? Jeżeli nie masz pomysłu, od czego zacząć, przygotowaliśmy kilka praktycznych porad dla wszystkich początkujących.

Po pierwsze – dużo ćwicz. Dykcja, tempo wypowiedzi, odpowiednie stawianie akcentów itd. – to wszystko ma ogromne znaczenie. Jeżeli chcesz być dobrym prezenterem radiowym, powinieneś sporo ćwiczyć. Możesz czytać teksty na głos lub nagrywać się i później odsłuchiwać, analizując swoje błędy.

Po drugie – daj się usłyszeć. Pozwól innym poznać swój głos. Możesz na przykład skorzystać z banku głosów – być może wyłowi Cię stamtąd jakiś łowca talentów? Pamiętaj jednak, że nie każde studio podejmuje współpracę z amatorami! Poza tym w ten sposób zbudujesz także swoje portfolio. Jeśli nigdy o tym nie słyszałeś, co to jest bank głosów, dowiesz się z innego artykułu na naszym blogu. Możesz także rozważyć nagrywanie podcastów – feedback od słuchaczy będzie bardzo cenny.

Po trzecie – słuchaj innych. Bierz pod uwagę komentarze, uwagi oraz rady innych osób, szczególnie tych bardziej doświadczonych w branży, które doskonale wiedzą, na czym polega praca lektora radiowego. Korzystaj z ich doświadczenia i ucz się na ich błędach, aby popełniać mniej własnych.

Koniecznie zastanów się także nad tym, jaką drogą chciałbyś podążyć. Interesuje Cię praca w samym radiu (zapowiedzi audycji, przedstawienie prognozy pogody lub czytanie wiadomości), a może ciekawsza jest dla Ciebie praca lektora przy reklamach radiowych? Powinieneś wiedzieć, co chcesz robić.

Prezenter radiowy – jak nim zostać i jak wygląda praca?

Zdobycie wymarzonej pracy lektora radiowego może nie być łatwym zadaniem, jednak nie należy się poddawać. Szukaj ofert i wysyłaj CV. Na początku możesz spróbować dostać się na praktyki lub staż albo zaproponować potencjalnemu pracodawcy wolontariat. Upór i nastawienie na cel będą tu niezbędne.

To, jak będzie wyglądała sama praca, w dużej mierze zależeć będzie od rozgłośni, rodzaju umowy, a także Twoich obowiązków. Warto pamiętać o tym, że może być ona pełna presji (szczególnie w audycjach na żywo, gdzie musisz uważać na błędy, a także na swoich rozmówców). Poza tym to, że udało Ci się zostać lektorem radiowym, nie oznacza, że możesz spocząć na laurach. Warto ciągle się edukować, doszkalać i ćwiczyć, aby być jeszcze lepszym w tym, co robisz.

Jakie cechy musi mieć dobry lektor?

Dobry głos o przyjemnej barwie, odpowiednia dykcja i umiejętność płynnego mówienia to zdecydowanie nie wszystko. Istnieje szereg innych cech, które powinien mieć dobry lektor. Są to między innymi:

  • chęć do ciągłej nauki,
  • uważność (aby w porę wyłapać ewentualne błędy),
  • determinacja (bez niej znalezienie dobrze płatnej pracy może być trudne).

Jeżeli masz te cechy i czujesz, że praca lektora radiowego jest czymś dla Ciebie, nie wahaj się spróbować swoich sił w tym zawodzie! A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane między innymi z pracą spikera, obróbką dźwięku itp. koniecznie zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu. Na przykład z wpisem o tym, jak powstają reklamy radiowe.

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!