Zależy Ci na warstwie dźwiękowej w Twoim materiale wideo i zastanawiasz się, jak podłożyć głos do filmu? W tym poradniku przedstawimy Ci kilka sposobów, dzięki którym film będzie przyjemniejszy w odbiorze, a ścieżka dźwiękowa będzie spójna z warstwą wizualną. Na początku warto zacząć od ustalenia charakteru produkcji, co ułatwi wybór właściwej metody podkładania głosu pod film.

Charakter produkcji

Podkładanie głosu do filmu w dużej mierze zależy od charakteru danej produkcji. Dlaczego? Ponieważ różne rozwiązania sprawdzą się w filmach z treściami humorystycznymi, dramatycznymi czy informacyjnymi. O wyborze odpowiedniego głosu do filmu decyduje również rozmach produkcji. Nagrywając książkę dla dziecka do celów prywatnych, możesz skorzystać z prostych i intuicyjnych narzędzi dostępnych w wersji desktopowej lub mobilnej. Natomiast w tworzeniu spotu reklamowego lepszym wyborem będą profesjonalne usługi lektora.

Zadbaj o dobrej jakości ścieżkę lektorską

Jeśli montujesz film na komputerze lub laptopie, to możesz skorzystać z prostego narzędzia syntezatora mowy. W przypadku produkcji bardziej wymagających o charakterze biznesowym warto zainteresować się bankiem głosów oraz profesjonalnymi nagraniami lektorskimi na zamówienie. Pamiętaj – barwa i ton głosu mają ogromny wpływ na klimat całego filmu, dlatego rozważ wszystkie opcje i postaw na nagranie najbardziej oddające charakter produkcji.

Sposoby implementacji ścieżki do filmu

Istnieje wiele różnych metod podłożenie głosu pod film, które różnią się między sobą poziomem zaawansowania oraz wymaganiami konkretnej produkcji. Przedstawiamy kilka sposobów na zaimplementowanie ścieżki lektorskiej do materiału wideo, wśród których znajdziesz zarówno proste metody do samodzielnego wykorzystania, jak i specjalistyczne rozwiązania.

Profesjonalny montaż filmu

To najlepszy sposób, jeżeli tworzysz profesjonalne, biznesowe treści, lub zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku. Zlecając specjalistyczny montaż filmu, możesz mieć pewność, że efekty będą prezentować się nienagannie, a ścieżka dźwiękowa będzie zaimplementowana we właściwy sposób. Takie rozwiązanie wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku, gdy tworzysz treści o profesjonalnym charakterze.

Samodzielnie na komputerze z Windowsem / MacOSem

Montując film na komputerze lub laptopie, możesz wykorzystać bazową aplikację Zdjęcia, która znajduje się w podstawowym pakiecie Microsoft 10. To prosty sposób, dzięki któremu zaimplementujesz plik audio z nagraniem lektorskim, a także ulepszysz czy zmodyfikujesz cały materiał wideo. Natomiast na urządzeniach marki Apple można łatwo dodać ścieżkę i efekty dźwiękowe do projektu filmowego w aplikacji systemowej iMovie. Po wgraniu pliku z nagraniem lektorskim możesz wykorzystać go w warstwie dźwiękowej swojego filmu.

Na smartfonie

Być może zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie podłożyć głos pod film na telefonie? Nie każde urządzenie jest domyślnie wyposażone w aplikacje do edycji wideo, na szczęście nowoczesna technologia pozwala nam na korzystanie z wielu aplikacji mobilnych, które są kompatybilne z system iOS oraz Android. W sklepie Play znajdziesz wiele propozycji, zarówno proste i darmowe edytory, jak i bardziej zaawansowane, co wiąże się z małymi kosztami. Takie programy i aplikacje pozwalają również na użycie muzyki, dzięki czemu Twój materiał wideo będzie przyjemny dla oka i ucha.

Youtube Studio, gdy chcesz od razu wrzucić film na YouTube

Planujesz publikować swoje materiały wideo? Narzędzie YouTube Studio pozwala na wprowadzanie prostych modyfikacji w filmie, w tym zaimplementowanie ścieżki dźwiękowej oraz głosu lektora. Po wgraniu pliku wideo należy przejść do edytora, a następnie wybrać odpowiedni podkład dźwiękowy. Pozostaje tylko opublikowanie filmu na platformie YouTube, aby cieszyć się efektami.

Podsumowanie

Nagrania lektorskie doskonale sprawdzają się na potrzeby filmów reklamowych, szkoleniowych, promocyjnych, edukacyjnych, informacyjnych czy filmików na takie portale jak YouTube lub Facebook i nie tylko. Jeśli interesuje Cię profesjonalny lektor do filmów, to warto na początku zajrzeć na bank głosów, w którym znaleźć można szeroki wybór nagrań, dopasowanych do charakteru produkcji. Interesuje Cię podkładania głosu pod film? Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Studio XVOICE
Chrobrego 5, Będzin 42-500
Email.: studio@xvoice.pl
Tel: +48 665 117 288

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy na twoją wiadomość w ciągu 2 godzin!